Klubovna spolku SMF

Považuji filmy za tak dobré, jak jsou – jen kdyby byly lepší. – Dylan Thomas

Druhé „Hunger Games“ na soundtracku

SIVOI„Hunger Games“ se původně tvářily, že jsou jen o trochu lepší „Stmívání“, které v kině pánové vedle vzdychajících poloviček pouze nepřetrpí, ale budou se i obstojně bavit. Druhý díl s podtitulem „Vražedná pomsta“ však kromě toho, že přilákal do kin mraky diváků, také nadchl většinu kritiků. A jak je na tom soundtrack?

 

Různí – The Hunger Games: Catching Fire (Soundtrack)

Vydáno: 19.11.2013
Celkový čas: 48:03

Skladby: Atlas – Coldplay, Silhouettes – Of Monsters And Men, Elastic Heart – Sia (ft. The Weeknd & Diplo), Lean – The National, We Remain – Christina Aguilera, Devil May Cry – The Weeknd, Who We Are – Imagine Dragons, Everybody Wants To Rule The World – Lorde, Gale Song – The Lumineers, Mirror – Ellie Goulding, Capital Letter – Patti Smith, Shooting Arrows At The Sky – SantigoldVydavatel: Universal

Druhý díl z filmové série „Hunger Games“ byl koncem minulého roku po celém světě obrovským překvapením. Po průměrné jedničce, která sice vydělala dost peněz, ale o obrovský trhák se nejednalo, přišla po všech stránkách mnohem lepší „Vražedná pomsta“, která do kapes tvůrců nasypala výrazně více peněz, než původně očekávali. A stejně jako se povedl film, zazářil nečekaně i doprovodný písničkový soundtrack.
Hudební kompilace k hollywoodským blockbusterům většinou nebývají ničím světoborným. V nejlepším případě vás čeká jedno, maximálně dvě větší jména, zbytek posbíraných skladeb je od kdekoho. Čas od času se ale objeví soundtrack, který má hlavu a patu, koncepci a hlavně skvělé písničky. „Catching Fire“ je právě jedním z nich. Výběr interpretů a skladeb dostala na starost Alexandra Patsavas (u prvního dílu byl odpovědným matador T Bone Burnett) a měla opravdu šťastnou ruku. Naprostá většina umělců přispěla novými písněmi, které svou atmosférou zcela odpovídají ponurosti snímku a rozhodně se nejedná o žádná béčka.
Největší jméno v podobě kapely Coldplay dostalo za úkol film i soundtrack propagovat a písni „Atlas“ se to povedlo skvěle. Stejně povedené jsou i další písničky, které se drží pomalého či středního tempa a melancholické, až depresivní atmosféry. Z té na chvíli vykoukne snad jen Christina Aguilera v baladě „We Remain“, ale i ona předvádí svůj nadstandard a zcela se podvolila zadanému filmovému úkolu. Z plejády původních písní vyčnívá snad jen australská zpěvačka Lorde, která přispěla coververzí hitu Tears For Fears „Everybody Wants To Rule The World“. Její provedení je ovšem výrazně zpomalené a natolik paranoidní, že se začnete bezděky ohlížet… z původně optimistické hitovky nezbyl kámen na kameni.Podobné chvalozpěvy se dají napsat snad o všech skladbách na desce – těmi nejlepšími přispěliSiaThe National či The Weeknd, pozadu ale nezůstali ani Ellie Goulding nebo Imagine Dragons. Poměrně překvapí účast Patti Smith, která se mezi povětšinou podstatně mladšími ročníky vyjímá s téměř akustickou a emocemi nabitou „Capitol Letter“.

Deluxe edice

Rozšířená edice obsahuje další tři písničky, které se těm na základní verzi směle vyrovnají, ač jimi přispěly o trochu méně známá jména. Mikky Ekko je stále známý spíš jen z duetu „Stay“ sRihannou, ale zde nabídl krásnou, i když snad nejvíce popovou „Place For Us“. Kvalitu nesnižují ani z celé soupisky nejméně známí Phantogram s „Lights“, rozšířenou edici pak uzavírá tradičně divný Antony & The Johnsons s atmosférickou „Angel On Fire“.

Soundtrack k „Hunger Games: Vražedná pomsta“ je jedním z mála filmových doprovodů, u nichž vůbec nevadí, pokud jste snímek ani neviděli, stejně v něm zazněly jen čtyři skladby z něj. Je to taková nehitová, ale koncepčně ucelená kolekce skvělých písniček od výborných hudebníků.

Leave a Reply